on poprawił rawstat 北斗ystyki、这句话什么意思

Prawko下载_Prawko安卓版apk下载-优亿市场
请输入6-16位密码
1.02亿次 下载
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
下载数:小于50次
获取验证码
恭喜你,密码重置成功
用户客服QQ:
开发者反馈QQ:
客服邮箱:
举报电话:
商务合作QQ:
资讯投稿:
(C) www.eoemarket.com 版权所有 北京浩游网讯科技有限公司
感谢使用优亿市场,恳请您提出宝贵的建议,被采纳的建议均可获得30元话费充值卡。
请输入您的意见建议,万分感谢!
联系方式(可选)
加群抢红包!(PDF) CROSS-BORDER E-COMMERCE-PROBLEMY IDENTYFIKACJI I POMIARU
See all >13 References
3.23University of Economics in KatowiceStreszczenie Transgraniczny handel elektroniczny (cross-border e-commerce) stanowi stosunko-wo nowe i s?abo poznane zjawisko we wspó?czesnej gospodarce ?wiatowej. Celem arty-ku?u jest zestawienie i charakterystyka podstawowych problemów wyst?puj?cych w ba-daniu cross-border e-commerce. Przeprowadzono szeroki przegl?d literatury, w tym opracowań o charakterze metodologicznym, badań, raportów i statystyk (baz danych). Analizie poddano problemy definicyjne poj?cia cross-border e-commerce, zakres oficjal-nych statystyk oraz ?ród?a prywatne danych statystycznych w tym obszarze. Artyku? do-wodzi, ?e badania cross-border e-commerce napotykaj? obecnie na powa?ne problemy natury podstawowej, do których nale?y identyfikacja wymiaru znaczeniowego i ilo?cio-wego tego zjawiska. S?owa kluczowe: cross-border e-commerce, handel elektroniczny, handel mi?dzyna-rodowy, statystyki mi?dzynarodowe Wst?p Powszechna elektronizacja indukowana rewolucj? cyfrow? wywiera istotny wp?yw na wszystkie obszary ?ycia spo?eczno-gospodarczego, w tym tak?e handel mi?dzynarodowy. Zmianom ulega nie tylko sama natura handlu, ale tak?e jego struktura i podmioty w nim uczest-nicz?ce. Tani, ?atwy, otwarty dla wszystkich dost?p do informacji oraz mo?liwo?? zawierania transakcji drog? elektroniczn? przyczyni?y si? do powstania nowych modeli handlu mi?dzyna-rodowego prowadzonego w wirtualnej przestrzeni, nazywanego powszechnie transgranicznymDiscover the world's research15+ million members118+ million publications700k+ research projects
Wspó?czesna Gospodarka
Contemporary Economy
Vol. 8 Issue 3 (
Electronic Scientific Journal
www.wspolczesnagospodarka.pl
CROSS-BORDER E-COMMERCE – PROBLEMY IDENTYFIKACJI
Sylwia Talar Streszczenie Transgraniczny handel elektroniczny (cross-border e-commerce)
stosunko-wo nowe
i s?abo poznane zjawisko we
wspó?czesnej gospodarce ?wiatowej. Celem arty-ku?u jest zestawienie i
charakterystyka
podstawowych problemów wyst?puj?cych w ba-daniu
cross-border
e-commerce.
Przeprowadzono
literatury,
tym opracowań
charakterze
metodologicznym,
danych). Analizie poddano problemy definicyjne poj?cia cross-border e-commerce, zakres oficjal-nych statystyk oraz ?ród?a prywatne danych statystycznych w tym obszarze. Artyku?
cross-border
e-commerce napotykaj? obecnie
powa?ne problemy natury podstawowej, do których
nale?y identyfikacja
wymiaru znaczeniowego i ilo?cio-wego tego zjawiska. S?owa kluczowe: cross-border e-commerce, handel elektroniczny, handel mi?dzyna-rodowy, statystyki mi?dzynarodowe Wst?p Powszechna
elektronizacja indukowana
cyfrow? wywiera istotny
na wszystkie
spo?eczno-gospodarczego,
handel mi?dzynarodowy. Zmianom ulega nie tylko sama natura handlu, ale tak?e jego struktura i podmioty w nim uczest-nicz?ce. Tani, ?atwy, otwarty dla wszystkich dost?p do informacji oraz
zawierania transakcji drog? elektroniczn?
przyczyni?y si? do powstania nowych modeli handlu
mi?dzyna-rodowego prowadzonego w wirtualnej przestrzeni, nazywanego
powszechnie
transgranicznym
Sylwia Talar 14 handlem elektronicznym (cross-border e-commerce)1. Integracja nowych technologii ICT z tra-dycyjnymi strategiami handlu zagranicznego otworzy?a te? drog?
do nieprzebranych mo?liwo-?ci
modyfikacji
istniej?cych
rozwi?zań.
Cyfryzacja
wprowadzi?a
mi?dzynarodo-wych
dane oraz umo?liwi?a
wcze?niej zaliczanymi
dóbr niehandlowych
(non-tradeable).
Szczególnie charakterystycznym
zjawi-skiem w rozwoju handlu elektronicznego w wymiarze mi?dzynarodowym jest ekspansja handlu detalicznego (B2C), który do tej pory mia? charakter niemal w??cznie krajowy.
Cross-border e-commerce przyci?ga uwag? nie tylko ze wzgl?du na czynnik nowo?ci le??-cy w
samoczynny
dynamiczny
transgranicznego
handlu online, z drugiej strony, wspieranie jego rozwoju przez państwa i organizacje mi?dzynarodowe z uwagi na oczekiwane korzy?ci z nim zwi?zane dla spo?eczeństwa i gospodarki
czyni go jed-nym
najbardziej interesuj?cych
wspó?czesnym handlu
?wiatowym.
Tymczasem cross-border e-commerce jest zjawiskiem obecnie stosunkowo s?abo zbadanym. Niedostateczne badania przek?adaj? si? na skromny
zakres wiedzy na temat specyfiki transgranicznego handlu elektronicznego, jego przyczyn, skutków, uwarunkowań rozwoju i wp?ywu na ca?y handel mi?-dzynarodowy
gospodarki. Z
odpowiedniej
utrudnia przedsi?biorstwom podejmowanie racjonalnych
decyzji, a państwom odpowiedni?
regulacj? w tym obszarze i kszta?towanie optymalnych warunków dla czerpania pe?nych korzy?ci z wymia-ny mi?dzynarodowej. W tej sytuacji powstaje pytanie o przyczyny takiej sytuacji.
zestawienie i
charakterystyka
podstawowych problemów
wyst?puj?-cych
cross-border
e-commerce.
realizacji
zastosowano
metod? przegl?du literatury,
opracowań
charakterze
metodologicznym,
i statystyk
definicyjne
cross-border
e-commerce, zakres oficjalnych statystyk oraz ?ród?a prywatne danych statystycznych w tym ob-szarze. Artyku? dowodzi, ?e badania cross-border e-commerce napotykaj? obecnie na powa?ne problemy natury podstawowej, do
nale?y identyfikacja wymiaru znaczeniowego i ilo-?ciowego tego zjawiska.
1. Z?o?ono?? definicji cross-border e-commerce Popularyzacja komercyjnego wykorzystania Internetu
drugiej po?owie lat 90. XX
w., a w szczególno?ci integracja jego
informacyjnej,
marketingowej,
dystrybucyjnej
trans-akcyjnej
zapocz?tkowa?a
dynamiczny
powszechny rozwój handlu
elektronicznego.
Pomimo d?ugiej ju? jego historii, dotychczas
jednoznaczne zdefiniowanie tego zjawiska nie by?o przed-miotem szerokiego zainteresowania
?rodowiska naukowego. Najcz??ciej to zagadnienie podej-mowane jest ze wzgl?dów praktycznych (biznesowych), edukacyjnych
i regulacyjnych, w
tym statystycznych. Taki
charakter ma te? zdecydowana wi?kszo??
publikacji podejmuj?cych kwe-sti? definicji e-commerce2. Przegl?d
tego typu literatury mo?e stanowi?
punkt wyj?cia do roz-wa?ań
cross-border
e-commerce.
Podstawowe pytania,
jakie pojawiaj? si? w procesie definiowania tego poj?cia dotycz?:
transgraniczny handel elektroniczny oraz cross-border e-commerce s? w artykule stosowane zamiennie i u?ywane jako synonimy.
Podobnie, e-commerce jest
u?ywany zamiennie z
poj?ciami: handel elektroniczny, e-handel oraz handel online. W ?wietle Ustawy o j?zyku polskim jawi si? dylemat dotycz?cy stosowania poj?? ob-coj?zycznych, jednak z uwagi na siln? tendencj? do adoptowania terminologii angloj?zycznej w obszarach zwi?-zanych z gospodark? cyfrow? postanowiono poj?cie cross-border e-commerce zastosowa? jako podstawowe. Jest to analogiczny przypadek do stosowania popularnego akronimu ICT zamiast TIK. 2 Np. D. Chaffey, E-business and e-commerce management: strategy, implementation and practice, Pearson Educa-tion Limited 2009; Digital Trade in the U.S. and Global Economies, Part 2, USITC, Washington 2014; Measur-ing digital trade: towards a conceptual framework, STD/CSSP/WPTGS(2017)3, OECD 2017.
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 15 – mo?liwych technicznych ?rodków i sposobu (formy) zawarcia transakcji – czy mieszcz? si? w nich wszystkie mo?liwe (strona internetowa, serwis, platforma, e-mail, sms, telefon, EDI, sieci telekomunikacyjne), czy tylko niektóre z nich,
przedmiotu
transakcji
?wiadczenia
wzajemnego
(pieni??nego)
czy wszystkie musz? mie? form? elektroniczn?, – przedmiotu
transakcji
obejmuj? zarówno
fizyczne, jak
e-produkty, dane, – podmiotów transakcji – czy s?
profesjonalni
uczestnicy
rynku (przedsi?biorstwa), czy tak?e konsumenci (osoby
fizyczne),
w tym transakcje zawierane pomi?dzy tymi
ostat-nimi, –
transgranicznego
transakcji –
czy wyznacza
lokalizacja
transakcji, miejsce jej zawarcia czy przekraczanie granicy przez
transakcji przy jej realiza-cji? Pierwsze cztery kwestie odnosz? si? do istoty samego e-commerce, a ostatnia do jego mi?-dzynarodowego wymiaru. Nie oznacza to jednak, ?e
trudno?? wyst?puje tylko
w definiowaniu poj?cia
e-commerce,
natomiast kwestia
rozró?nienia
transakcji
i mi?-dzynarodowym jest ju?
przedstawiono
transgranicznego handlu elektronicznego uwzgl?dniaj?c najwa?niejsze kryteria je ró?nicuj?ce.
Cross-border e-commerce Wymiar krajowy
1. 1 Internet
EDI inne (np. extranet)
fizyczne us?ugi offline
(np. turystyczne) us?ugi online
(np. media, spo?eczno?ci) e-produkty
(np. e-book) dane informacje
3. B2B B2C B2G C2C inne (np. C2B)
4. sklep internetowy marketplace Inne (np. sharing platform)
5. sprzeda? bezpo?rednia (w?asno?? przedmiotu) sprzeda? po?rednia (np. dropshipping) Wymiar zagraniczny
URL krajowe
URL zagraniczne
URL nieznane lub mi?dzynarodowe
partner krajowy
partner zagraniczny
lokalizacja partnera krajowa lokalizacja partnera zagraniczna
9. przedmiot krajowy
przedmiot zagraniczny
10. lokalizacja krajowa przedmiotu lokalizacja zagraniczna przedmiotu Rysunek 1. Formy cross-border e-commerce ?ród?o: opracowanie w?asne.
Sylwia Talar 16 Z?o?ono?? definicji transgranicznego handlu elektronicznego wynika z ró?norodno?ci jego form. Formy te
w pewnym zakresie charakteryzuj?
modele tego handlu. Rysunek
1 pre-zentuje
kombinacji
wariantów
rozwi?zań
zastosowaniu dziesi?ciu kryteriów do wyznaczenia zakresu tego zjawiska. Wybrane kryteria nie s? wyczerpu-j?ce,
najcz??ciej
wymienianych
literaturze
punktu widzenia oceny
cross-border
e-commerce
?wiatowego i gospodarek
narodowych. Wed?ug numeracji uwzgl?dnionej na rysunku s? nimi: 1. Zastosowana w transakcji technologia 2. Przedmiot transakcji 3. Podmioty uczestnicz?ce w handlu (strony transakcji) 4. Rodzaj miejsca zawarcia transakcji 5. W?asno?? przedmiotu transakcji 6. Lokalizacja miejsca zawarcia transakcji w Internecie (rozszerzenie URL) 7. Pochodzenie partnera 8. Lokalizacja partnera transakcji 9. Pochodzenie przedmiotu transakcji 10. Lokalizacja przedmiotu transakcji.
Bior?c pod uwag? powy?sze kryteria i wskazane na rysunku podzia?y, nale?y podkre?li?, i? nie wszystkie dos?ownie kombinacje mo?liwe przy tym zestawieniu istniej? obecnie w prakty-ce.
Transakcje
relacjach z
konsumentami
B2C) oraz nie b?dzie dotyczy? ich podzia? ze wzgl?du na lokalizacj? strony internetowej (URL). Jed-nak s? te? mo?liwe
kombinacje, które nie zosta?y tutaj
uwzgl?dnione z uwagi na mniejsze
ich znaczenie. Ponadto, rozwój technologii przyczynia si? do ci?g?ego powstawania nowych form. Podejmuj?c badania transgranicznego handlu online nale?y w pierwszej kolejno?ci okre?li? jakie jego formy zostan? uwzgl?dnione,
uj?cie ca?ej z?o?ono?ci tego zjawiska zazwyczaj nie jest mo?liwe do zastosowanie
praktycznego.
znaczenie ma tutaj czy analiza b?dzie prowadzona
transakcyjnego punktu
realnych przep?ywów
gospodarczych.
W pierwszym przypadku nale?a?oby dodatkowo uwzgl?dni? kwesti? mo?liwych powi?zań mi?dzy poszczególnymi transakcjami. Na przyk?ad, w modelu B2B2C, oznaczaj?cym form? po?redni? handlu
hurtowych mog?
sprowadzane
terytorium
państwa rynku docelowego i tam sk?adowane, a nast?pnie oferowane konsumentom tego kraju (np. na platformach
e-commerce)
transakcji
terytorium. Przekroczanie
bezpo?rednio
zawarcia transakcji online, ale jest ?ci?le z ni? zwi?zane.
Problemy teoretyczne
zdefiniowania poj?cia cross-border e-commerce stanowi? tylko jed-no wyzwanie. Drugim jest zoperacjonalizowanie definicji na potrzeby zbierania danych staty-stycznych
w przekroju
mi?dzynarodowym.
kolejno?ci
konieczno?? przyj?cia jednej wspólnej definicji dla tego zjawiska, niezale?nie od ca?ej z?o?ono?ci jego natu-ry. 2. Cross-border e-commerce w ?wietle definicji organizacji mi?dzynarodo-wych Jednym z
organizacji
mi?dzynarodowych
standaryzacja
poj?ciowa stanowi?ca warunek
zapewnienia
mi?dzynarodowej
porównywalno?ci danych na
okre?lo-nych zjawisk i procesów. Szczególnie istotne znaczenia ma to w odniesieniu do zjawisk o mi?-dzynarodowym charakterze, w których uczestnicz? podmioty z ró?nych państw. Do nich nale?y te? cross-border e-commerce. Z
transgraniczny handel elektroniczny mie?ci w sobie pierwiastek samego e-commerce, który tak?e
stanowi nowe zjawisko
wymagaj?ce zdefiniowa-nia, to od wyja?nienia tego poj?cia nale?y rozpocz??.
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 17 Do
pierwszych
e-commerce nale?y
opracowana przez
na potrzeby
utworzonego
elektronicznego (Work
on Electronic
Commerce)3.
elektroniczny
produkcj? (dostarczanie
Internetu),
dystrybucj?,
marketing,
(dokonywanie zakupu
fizyczn? ich
lub dostaw?
elektroniczn?
produktów
cyfrowych drog? elektroniczn?)
traktowana
e-commerce, e-handel (e-trade), handel cyfrowy (digital
trade), handel online4. Jest to uj?cie sto-sunkowo szerokie, gdy? nie tylko zalicza do e-commerce handel towarami fizycznymi i cyfro-wymi,
tak?e pewne
dzia?alno?ci
oko?ohandlowej.
zwróci? uwag?, i? w niektórych ?ród?ach wskazuje si?, ?e synonimem e-handlu jest e-biznes5. Jednak z uwagi
na powszechne
stosowanie
znaczeniu ani?eli tylko jako handel jak te? dokonuj?c? si? transformacj? cyfrow? we wszystkich sferach biznesu, wskazane jest by te poj?cia
zosta?y jednak
wyra?nie rozdzielone i e-commerce rozumiany by? jako jeden z obszarów e-biznesu. Przedstawiona
definicja WTO
zosta?a przyj?ta
powszechnie obowi?zuj?c?. Obecnie brak jest
oficjalnej
e-commerce6,
dominuje definicja opraco-wana pod auspicjami OECD.
Zaadoptowa?
j? Eurostat, a w zwi?zku z
tak?e wyst?puje w polskiej
statystyce.
e-commerce
(podstawowym
handel elektroniczny,
jego synonimem
transakcje
kupna produktów (wyrobów
oraz us?ug),
materia?ów
przeprowadzane
na protokole
komputerowe,
przedmiotu
transakcji dokonywane
przedsi?biorstwa,
osoby indywidualne,
instytucje
organizacje
publiczne,
wyra?nym wy??czeniem
transakcji zawieranych
telefon, telefax oraz
wy??czenia
ozna-czaj?,
umo?liwiaj?ce
transakcji
e-commerce
specjalnie desygnowane
celu. Jest
definicja w
pe?ni zgodna
opracowan?
OECD i przyj?t? w 2009 r.8. Pomimo
popularno?ci, definicja OECD nie
stosowana we wszystkich państwach. Zdecydowanie wi?ksze problemy jawi? si? w wyszukaniu propozycji definicji cross-border e-commerce autorstwa organizacji mi?dzynarodowych. W tym przypadku, OECD nawi?zuje do metodologii
zaznaczaj?c
mi?dzynarodowe,
których stron
internetowych
wynika, ?e
zarejestrowane
(posiadaj?
te? inne zarejestrowane w kraju formy dzia?alno?ci handlowej (np. biura sprzeda?y), a prowadzone przez zagraniczne podmioty s? zaliczane do sprzedawców krajowych9.
3 WTO, https://www.wto.org/english/tratop_e/ecom_e/wkprog_e.htm (30.07.2017). 4 Aid for Trade at a Glance 2017. Promoting Trade, Inclusiveness and Connectivity for Sustainable Development, WTO, OECD 2017, s. 58.
5 Biblia e-biznesu 2. Nowy testament, red. M. Dutko, One Press, Helion, Gliwice 2016, s. 27.
6 Np. Asia-Pacific Trade and Investment Report 2016: Recent Trends and Developments, ESCAP 2016, s. 105-107. 7 GUS, Sprawozdanie
o wykorzystaniu technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsi?biorstwach (SSI-01), Warszawa, s. 21, http://form.stat.gov.pl/formularze/2014/passive/SSI-01.pdf (02.08.2017). 8 Por. Guide
to Measuring the Information Society, OECD 2011, s.
72. We wcze?niejszym podej?ciu OECD roz-ró?nia?a w?sk? definicj? e-commerce, obejmuj?c? tylko transakcje zawierane przez sie? Internet (handel interne-towy) oraz szerok? definicj?, obejmuj?c?
transakcje
dokonywane
po?rednictwem
wszystkich
sieci kompute-rowych
(handel elektroniczny).
OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2001: Towards a Knowledge-based Economy,
OECD Publishing, Paris 2001,
s. 80; OECD
Glossary of Statistical Terms, OECD 2008, s. 167, 285. 9 Measuring the Digital Economy: A New Perspective, OECD 2014, s. 64.
Sylwia Talar 18 W
najbardziej
aktualnych
publikacjach
po?wi?conych
problematyce transgra-nicznego handlu online tak?e brak jest
odniesienia do jego definicji,
miejsce przywo?y-wane s? jedynie definicje e-commerce10.
mi?dzynarodowego
wymiaru transakcji
elektronicznych bezpo?rednio
nato-miast
Departament
Statystyki
przedstawi?
pewne rekomendacje
kwestii rejestracji
obrotów handlowych i
statystyk dla cross-border
e-commerce, w tym ewentualnej klasyfikacji towarów b?d?cych przedmiotem tej wymiany z propozycj? do zastosowania
państwa. Zamiast definicji handlu elektronicznego UNSD wprowadza definicj? ,,towarów w handlu elektronicznym”, wed?ug któ-rej s?
to towary fizycznie przekraczaj?ce granice państw w rezultacie elektronicznie zawartych transakcji oraz zalicza je do eksportu
i importu11. Zaznacza jednak,
zebranie danych na ich temat mo?e
(zw?aszcza
odniesieniu
dostarczanych
w paczkach b?d?
pocztowych),
aczkolwiek
stopniowego wprowadzania procedur
koniecznych
szacowania. W
klasyfikacji
w cross-border
e-commerce UNSD
stwierdza,
rejestracja
nomenklatury towarowej
stanowi?aby
nieproporcjonalnie
sugeruje wprowadzenie nowego dla tego rodzaju
towarów dzia?u o kodzie 98 lub 99 (wg nomenklatury HS).
odniesieniu
szczególnie
istotnych towarów b?d?cych przedmiotem
tego handlu, które s? lekkie, ale maj? bardzo wysok? warto??, jak np. bi?uteria, wyra?a stanowisko, ?e
rejestracji
dotychczasowych
w?a?ciwych
w nomenklaturze towarowej12.
Przedstawione powy?ej
podej?cie UNSD
perspektywy postrze-gania cross-border e-commerce przez Eurostat i ewentualnie OECD. Podstawowym problemem w
identyfikacji
transgraniczno?ci
tym przypadku
znalezienie
powszechnie
akceptowalnej
mo?e by? jeszcze trudniejsze ni? dla e-commerce.
3. Oficjalne statystyki w obszarze cross-border e-commerce – problem ?róde?, identyfikacji i porównywalno?ci
Tworzenie mi?dzynarodowych baz danych dla
ekonomicznych
opiera si? najcz?-?ciej na
oficjalnych
poszczególnych
gromadzonych wed?ug
opraco-wanych i
przyj?tych
okre?laj?cych
metodologi? badania.
wcze?niej wskazano,
oficjalnej
transgranicznego
elektronicznego,
e-commerce, jest najwa?niejsz?, cho? nie jedyn? przyczyn? braku porównywalnych mi?dzynaro-dowo
tej dziedzinie. Poszczególne
najcz??ciej
ramy dla gromadzenia
informacji.
Dotychczas
podstawowym
w zakresie
e-commerce
kwestionariuszowe przedsi?biorstw
konsumentów.
W procesie
rejestracji
transakcji elektronicznych
uczestnicz?
instytucje
państwowe, takie jak urz?dy skarbowe czy
Istniej?ce
statystyki
państwowe
skoncentro-wane w decyduj?cym stopniu na handlu online jako ca?o?ci bez wyodr?bnienia transakcji trans-granicznych,
dotycz?ce tak?e
ostatnich. Ca?kowity brak jest jednak oficjalnych danych dla cross-border e-commerce w podziale na B2B i B2C13.
10 In search of cross-border e-commerce trade data, UNCTAD 2016.
11 International Merchandise Trade Statistics: Concepts and Definitions 2010, UNSD 2011 s. 17-18. 12 Ibidem.
13 In search …, op. cit.,
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 19 Najwa?niejsze i dotychczas
nierozwi?zane problemy z punktu
widzenia oficjalnych staty-styk dla transgranicznego e-commerce dotycz?: – sposobu w??czenia transakcji online w statystyki mi?dzynarodowe,
– sposobu identyfikacji
transakcji
elektronicznych,
w szczególno?ci
cyfro-wego (cyfrowe produkty, elektroniczna dostawa i p?atno??), – podstaw rozró?niania towarów od us?ug (klasyfikacji przedmiotu handlu) w kontek?cie do-konuj?cej
powszechnie
cyfryzacji14 i
rozpowszechniania
dzia?alno?ci opartych na dost?pie, a nie posiadaniu (w?asno?ci)15,
– ewentualnego
obowi?zkami
sprawozdawczymi
fizycznych,
i ?rednich przedsi?biorstw w ramach publicznych badań statystycznych, które to podmioty co do zasady by?y do tej pory w ogóle wy??czone lub obj?te w bardzo niewielkim zakresie (np. grupy
reprezentatywnej)
badaniami,
transgranicznym
handlu elektronicznym ro?nie, – integracji dotychczasowych ?róde?
statystyk z nowymi aby nie dublowa?
warto?ci transak-cji,
przyk?adem
mog? by? transakcje
drog? elektroniczn?, ale realizacja transakcji przebiega w sposób tradycyjny i podlega procedurom rejestracji celnej lub na zasadach intrastat, – zasadno?ci wykluczenia
e-commerce
transakcji
mediowa-nych (aran?owanych) przez platformy internetowe (typu
OLX) lub fora internetowe, social media,
ostatecznie zawieranych
komputerow?
(np. przez
telefon), chocia? nie maj? one obecnie wi?kszego znaczenia w transakcjach transgranicznych, – istotno?ci rozró?niania
transakcji realizowanych przez firmy prowadz?ce tylko handel onli-ne (tzw. pure players) oraz firmy handluj?ce wielokana?owo – online i offline (tzw. clik and mortal). Powy?sze
zagadnienia
w g?ównej
elektronizacji
nato-miast
odniesieniu do
mi?dzynarodowego
charakteru
i w?tpliwo?ci
w procesie gromadzenia danych i badania jest zwi?zana z wyborem i jednoznacznym wskazaniem kryterium decyduj?cego o transgranicznym wymiarze danej transakcji online. Jak wskazano na rysunku 1, kryteriów takich mo?e by? kilka i teoretycznie ka?de z
nich mo?e by? zastosowane osobno
kombinacjach. Przyk?adowe
rozwi?zania
wyst?puj?ce w
statystykach oficjalnych uwzgl?dniaj?cych mi?dzynarodowy wymiar e-commerce i problemy jakie mog? si? z nimi wi?za? przedstawiono poni?ej
na przyk?adzie i do?wiadczeniach Unii
Europej-skiej.
Eurostat na potrzeby badania przedsi?biorstw do cross-border e-commerce zalicza transak-cje sprzeda?y
(otrzymywanie
zamówień)
internetowe
EDI) oraz odpo-wiednio transakcje kupna (sk?adanie zamówień) zawierane z podmiotami zlokalizowanymi za granic?, w podziale wed?ug kryterium geograficznego na obszar UE i pozosta?e kraje16. Wska?-nik transgranicznego e-handlu otrzymywany z tego badania jest wyra?ony w procentach warto-?ci ca?kowitych obrotów (bez VAT i sumowanych do 100%). Natomiast w badaniu konsumen-tów,
transgraniczne
kwalifikowane
podstawie zagranicznego terytorium pochodzenia/siedziby sprzedawcy, z zachowaniem mo?liwo?ci wybo-
14 Coraz wi?kszy udzia? us?ug w handlu (np. zast?powanie sprzeda?y ksi??ek, filmów ?wiadczeniem us?ug informa-cyjnych, rozrywkowych itp.) rodzi coraz wi?ksz? potrzeb? na dok?adniejsze statystyki w tym sektorze. Tymcza-sem nawet dla tradycyjnej wymiany mi?dzynarodowej s?
one bardzo
ograniczone, o
czym ?wiadczy m.in. brak porównywalnych danych dla bilateralnych obrotów us?ugami. Zob. np. S. Talar, Pozycja handlowa Polski w sek-torze us?ug ICT, ,,Wspó?czesna Gospodarka” 2016, nr 3, s. 13-26. 15 Np. J. Rifkin, Wiek dost?pu, Wydawnictwo Dolno?l?skie, Wroc?aw 2003.
16 Methodological Manual for statistics on the Information Society. ICT usage and e-commerce in enterprises. Sur-vey year 2017 , Eurostat 2016, s. 57-62.
Sylwia Talar 20 ru opcji nieznanego
pochodzenia sprzedawcy17. Do kategorii krajowych
sprzedawców
zalicza si? oddzia?y zagranicznych firm maj?cych
siedzib? w kraju (kiedy wiemy z ich strony
interne-towej, ?e s? zarejestrowane i maj? adres w kraju), podczas gdy produkcja, dystrybucja itp. mog? by?
zlokalizowane
globalnym.
podej?cie uznano
bar-dziej w?a?ciwe ani?eli rozró?nianie
wersji j?zykowej strony internetowej (j?zyk
krajo-wy lub zagraniczny). Wska?nik z tego badania wyra?ony jest ju? tylko w procentowym udziale osób dokonuj?cych zakupów transgranicznych online. W stosunku do powy?szego podej?cia powstaje powa?na w?tpliwo?? czy miejsce rejestra-cji sprzedawcy jest wystarczaj?cym czynnikiem do nadania mi?dzynarodowego (transgranicz-nego) charakteru transakcji e-commerce. Nie ma tutaj znaczenia czy kupujemy produkt krajowy czy zagraniczny, czy jest on wysy?any bezpo?rednio od producenta zagranicznego czy z maga-zynu w innym
zaimportowany.
Inna w?tpliwo??
transakcji zawieranych
platformach typu
marketplace,
punktu widzenia kryterium lokalizacji/rejestracji dzia?alno?ci mog? by? traktowane jako zagraniczne, a na których mog? sprzedawa? swoje produkty podmioty krajowe. W tym przypadku zakup towa-ru od krajowego dostawcy, przez niego wyprodukowanego i dostarczonego z krajowego maga-zynu b?dzie traktowane jako zakup transgraniczny, natomiast odwrotna sytuacja, kiedy zakup towaru nast?puj?
zagranicznego
producenta,
sprowadzony
zagranicznego
magazynu, ale na podstawie transakcji zawartej na stronie firmy zarejestrowanej w kraju b?dzie oznacza?a krajowy e-commerce. Odr?bny problem stanowi
sposób identyfikacji lokalizacji sprzedawcy w celu klasyfikacji transakcji
transgranicznej,
oczywisty.
Pog??bione
cross-border
e-commerce przeprowadzone na zlecenie UE przyjmuj?
jako kryterium lokalizacji geograficznej sprzedawcy rozszerzenie URL adresu strony
internetowej18.
to inne podej?cie od wskaza-nego przez Eurostat, gdy? lokalizacja (adres) strony internetowej nie musi pokrywa? si? z reje-stracj? (adresem)
sprzedawcy.
?e w?a?cicielem
rozszerzeniem ,,pl” mo?e by? firma zagraniczna (np. Ebay.pl). Abstrahuj?c jednak od tych nie?cis?o?ci, wyniki powy?szego
konsumenci
maj? powa?ny problem
rozró?nie-niem transakcji na krajowe i transgraniczne,
transakcji,
wed?ug przyj?-tych kryteriów
transgraniczne,
konsumenci
postrzegali
deklarowali
krajowe19.
Z powy?szego wynika, ?e nawet oficjalne statystyki prowadzone na tego typu za?o?eniach i oparte na badaniach konsumentów s? ma?o wiarygodne.
Problemy ze zrozumieniem statystyk publicznych cross-border e-commerce UE maj? tak?e podmioty profesjonalnie zajmuj?ce si? badaniami ekonomicznymi. Widoczne jest to w opraco-waniu przygotowanym przez Copenhagen Economics – jedn? ze znanych mi?dzynarodowych firm consultingowych, która te? sama wprost formu?uje takie stwierdzenie20. Z przedstawionego materia?u wynika, ?e transgraniczny charakter handlu online wi??e ona z dostaw? (przekrocze-niem towaru granicy) a nie lokalizacj? stron transakcji21. Przyjmuj?c
interpretacj?, zakup dokonany przez polskiego konsumenta na stronie Amazon.co.uk i dostawa towaru z magazynu w Poznaniu jest
transakcj?
transakcj?
trans-graniczn?.
17 Methodological manual
for statistics on
Information Society. ICT usage by households and
individuals. Survey year 2016, Eurostat 2016, s. 31-32.
18 Provision of
two online
consumer surveys as support and evidence
Commission study: Identifying the main
cross-border obstacles to the Digital Single Market and
where they matter most. Final Report, Euro-pean Commission, GfK, Belgia 2015. 19 Ibidem, s. 61-62.
20 Principles of e-commerce delivery prices, Copenhagen Economics 2016, s. 10. 21 Ibidem, s. 11.
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 21 Podsumowuj?c, nale?y podkre?li?, i? problemy le??ce u podstaw badania cross-border
e-commerce s? bardzo z?o?one nie tylko z teoretycznego punktu widzenia, ale tak?e maj? wymiar praktyczny. Nawet
w krajach rozwini?tych gospodarczo prowadz?cych
obszerne statystyki pu-bliczne, takich jak Unia Europejska,
zakres publikowanych danych w obszarze cross-border e-commerce jest nie tylko niezwykle skromny, ale i nie w pe?ni zrozumia?y zarówno dla wszyst-kich badanych podmiotów jak i potencjalnych u?ytkowników tych danych.
4. Prywatne ?ród?a danych dla cross-border e-commerce Istniej?ce luki w oficjalnych statystykach i cz?sto brak konkretnych danych na temat trans-akcji transgranicznych w e-commerce, a jednocze?nie du?e zapotrzebowanie na takie informa-cje stanowi? sprzyjaj?c? okoliczno?? dla podmiotów prywatnych,
które na zasadach komercyj-nych
informacyjne.
Drug? grup?
podmiotów
potencjalnie
zainteresowanych w?asnym gromadzeniem danych w tej sytuacji stanowi? firmy dzia?aj?ce w bran?y e-commerce.
Przeprowadzona analiza wyszukanych w zasobach Internetu raportów, baz statystycznych i innych
opracowań
zawieraj?cych
cross-border
e-commerce
b?d?ce wynikiem badań w?asnych
podmiotów
prywatnych
stwierdzi?,
najcz??ciej
tworzone przez: – firmy znajduj?ce si? w ?ańcuchu tworzenia warto?ci i b?d?ce zarazem interesariuszami ryn-ku cross-border e-commerce oraz bezpo?rednio
zainteresowanymi
bran?? wi???c z jej roz-wojem swoj? przysz?o??, do
których nale?? przede wszystkim operatorzy p?atno?ci elektro-nicznych
Payvision23)
operatorzy
kurierskie
(np. DHL24), – organizacje i izby zrzeszaj?ce firmy wskazane
dzia?aj?ce
w interesie swoich cz?on-ków tak?e poprzez dostarczanie im informacji ,,z pierwszej r?ki”, jak np. International Post Corporation (IPC)25, Interactive Media in Retail Group (IMRG)26, Ecommerce Europe27,
– du?e firmy prywatne,
których g?ównym przedmiotem komercyjnej dzia?alno?ci
jest zbiera-nie
statystycznych
zwi?zanych
gospodark?
eMarke-ter29),
Cross-Border
https://www.paypalobjects.com/digitalassets/c/website/marketing/global/shared/global/media-resources/documents/passport-citation.pdf (02.08.2017). 23 K.
McDermott,
opportunities
cross-border
ecommerce,
2016, http://www.payvision.com/cross-border-ecommerce-report-survey-.2017). 24 The
cross-border
e-commerce
opportunity,
2016, http://www.dhl.com/content/dam/Campaigns/Express_Campaigns/Local_Campaigns/apem/express_campaign_spice_trade_apem_en.pdf (02.08.2017). 25 Cross-Border
E-Commerce
2010, https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwj8wujh9M7VAhXBVRQKHXVbBPoQFggrMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.ipc.be%2F-%2Fmedia%2FDocuments%2FPUBLIC%2FMarkets%2FIPC-Cross-Border-E-Commerce-Report.ashx&usg=AFQjCNGn3eJIbNbjc0wBlv8eA8jFnszR9Q
(02.08.2017);
Cross-border
e-commerce
https://www.ipc.be/en/knowledge-centre/e-commerce/cross-border-e-commerce-shopper-survey (02.08.2017).
International
Developments
e-Commerce,
IMRG 2013, https://www.imrg.org/uploads/media/report_download/8c742d315da4c382fcde96d8ac4be018b5582.pdf?st (02.08.2017). 27 Cross-border
E-commerce
Barometer,
https://www.ecommerce-europe.eu/app/uploads/2016/07/Research-Report-Cross-Border-E-commerce-Barometer-2016-FINAL.pdf (02.08.2017). 28 Np.
https://www.statista.com/statistics/348108/cross-border-e-commerce-usage-worldwide/ (02.08.2017).
Sylwia Talar 22 – mi?dzynarodowe firmy
consultingowe i badawczo-doradcze (np. McKinsey30, BCG31, For-rester
Research32),
analityczno-consultingowe
inteligence)
wyspecjalizowane
w dziedzinie e-commerce (np. Marketplace Pulse33). Charakteryzuj?c
?ród?a prywatne
informacji
transgranicznego
handlu online nale?y zauwa?y?, i? s? one opracowywane przez du?e, mi?dzynarodowe, cz?sto globalne firmy
samodzielnie lub
kooperacji
podmiotami,
fundacji, zrzeszeń wspó?finansuj?c wówczas takie badania, lub zlecaj?c je innym organizacjom (podmio-tom
trzecim) profesjonalnie
zajmuj?cym
opinii publicznej). Tworzenie takich statystyk jest
kosztownym, a zatem mog? sobie na to pozwoli?
najwi?ksze
których tego
dzia?alno??
informacyjna
jest g?ównym obszarem funkcjonowania. Firmy mniejsze jedynie kompiluj? te informacje próbuj?c tak?e
publikowa?
analizuj?ce bran??, czego
przyk?adem
raport Poczty Polskiej34. Stosunkowo cz?st? praktyk? równie? du?ych firm (zw?aszcza consultingowych) jest prowadze-nie w?asnych analiz rynku cross-border e-commerce
przewa?aj?cym
stopniu na ze-wn?trznych danych statystycznych35. Bardzo
prywatnych
rozwi?zuje
od-powiedniej bazy statystycznej do badań naukowych tego zjawiska. Do najwa?niejszych ich s?a-bo?ci i niedostatków nale?y: – niejasna i ró?ni?c? si? w poszczególnych badaniach metodologia, co powoduje brak porów-nywalno?ci danych i trudno?? w ich interpretacji, – brak d?u?szych szeregów czasowych, cz?sto s? to badania jednorazowe,
– ograniczony i
(fragmentaryczny)
obejmuj?cy najcz??ciej
grup? kilku wybranych krajów o najwi?kszych rynkach, – cz?sto bardzo wysoki koszt dost?pu do takich danych36. Statystyki pochodz?ce ze ?róde? prywatnych nie s? w stanie zast?pi? statystyki publicznej, ale bior?c pod uwag? niedostatki oficjalnych danych z pewno?ci? stanowi? cenne ?ród?o infor-macji dla biznesu u?atwiaj?c podejmowanie decyzji i zwi?kszaj?c efektywno?? realizowanych strategii.
29 Np. Cross-Border Ecommerce 2017:
A Country-by-Country Look
at Consumer Behavior and Trends, eMar-keter
https://www.emarketer.com/Report/Cross-Border-Ecommerce-2017-Country-by-Country-Look-Consumer-Behavior-Trends/.08.2017). 30 Digital
globalization:
2016, http://www.mckinsey.com/business-functions/digital-mckinsey/our-insights/digital-globalization-the-new-era-of-global-flows (02.08.2017). 31 Np.
E-commerce
Superpower,
2011, https://www.bcgperspectives.com/content/articles/retail_consumer_products_worlds_next_ecommerce_superpower/?chapter=4 (02.08.2017). 32 Np.
Cross-Border
2017 https://www.forrester.com/report/Forrester+Data+Online+CrossBorder+Retail+Forecast+2017+To+2022+Global/-/E-RES.08.2017). 33 Np.
E-Commerce
Marketplace
Pulse 2016, https://www.marketplacepulse.com/stats/china-ecommerce/china-cross-border-e-commerce-sales-61 (02.08.2017). Jej badania koncentruj? si? na najwi?kszych platformach e-commerce. 34 Cross
e-commerce.
zagro?enie? Poczta
http://poczta-polska.pl/hermes/uploads/2017/01/raport-cbec-23.01.2017.pdf (02.08.2017). 35 Np.
2016, https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cn/Documents/cip/deloitte-cn-cip-china-online-retail-market-report-en-170123.pdf (02.08.2017). 36 Np. cena najtańszego formatu raportu Research and Markets ,,Global Cross-Border B2C E-Commerce 2017” wynosi 2950 EUR, https://www.researchandmarkets.com/research/f623vq/global
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 23 5.
Perspektywy rozwi?zania problemów le??cych u podstaw badania cross-border e-commerce W
przeprowadzonej w
poprzednich
punktach analizy,
nierozwi?zany
ci?gle pro-blem stworzenia odpowiednich
podstaw i ram dla wysokiej jako?ci, porównywanych
statystyk zjawiska transgranicznego handlu elektronicznego stanowi
organizacji mi?dzynarodowych, w kompetencjach których
le?? tego typu dzia?ania. Potrzeba
rozwi?-zania
pilniejsza
rozszerzaj?c?
narastaj?c?
warto?ci? transgranicznych obrotów online.
Dotychczasowy niezadowalaj?cy stan informacji nie oznacza, ?e organizacje mi?dzynaro-dowe nie dostrzegaj? zmian wywo?anych rewolucj? cyfrow? i nie podejmuj? ?adnych dzia?ań w tym
zwi?kszy? dost?pno??
z obszaru ICT, zw?aszcza w krajach rozwijaj?cych si?, jest zawarte w 2004 r. porozumienie (The Partnership on Measuring
ICT for Development) przez ITU,
UNCTAD, UIS, w które obecnie jest
w??czonych
mi?dzynarodowych
i regionalnych
organizacji.
ramach opracowano
kluczowych
wska?ników
metodologi?
zbierania,
w najnowszej
uwzgl?dniono
wystarczaj?cym
mierników
dla samego e-commerce, pomijaj?c ca?kowicie jego mi?dzynarodowy wymiar37. Przede wszystkim brakuje wska?ników mierz?cych warto?? tych transakcji. W
koordynacji
rozwi?zaniem
transakcji
cross-border e-commerce oraz identyfikacji nowych koncepcyjnych zagadnień z tym zwi?zanych w 2014
International
Statistics
(TFITS) wspólnie
MFW, UNCTAD,
regionalne
prac tej grupy
oficjalnej
informacji
przyj?tych rozwi?zaniach od momentu jej powstania38. Tymczasem OECD39 i UNCTAD40 przedstawiaj?c propozycje
wska?ników
elektronicznego,
powszechne
zastosowanie pozwoli?oby na zwi?kszenie porównywalno?ci statystyk i mog?oby stanowi? pocz?tek rozwoju szerszych
oficjalnych
wska?ników,
metodologii
formularza badania przedsi?biorstw
(Community
on ICT Usage
E-commerce
Enterprises) stosowanych przez Eurostat. Oznacza to, ?e organizacje
mi?dzynarodowe próbuj? udoskonali?
istniej?ce
Europejskiej rozwi?zania (cho?
propozycje
bardzo skromne) i
upowszechni?,
rozwijaj?cych
równocze?nie wskazywane
s? alternatywne
transgranicznego
handlu elektronicznego,
do których UNCTAD zalicza np. operatorów pocztowych i logistycznych (statystyki wysy?anych paczek), ruch w Internecie (zw?aszcza dla handlu produktami cyfrowymi) czy p?atno?ci elektro-niczne jednocze?nie zaznaczaj?c, ?e wszystkie one obarczone s? du?ymi brakami. Niezadowalaj?ce
podejmowanych
mi?dzynarodowym w
celu wypracowania
odpowiednich
cross-border
e-commerce
z istniej?cym
praktycznie
przekonaniem,
nieprawdopodobne
37 Proponowane wska?niki
obszaru e-commerce to:
przedsi?biorstw otrzymuj?cych i sk?adaj?cych
za-mówienia przez Interent oraz osób indywidualnych wykorzystuj?cych Interent do zakupu, sprzeda?y produktów. Zob. Core list of indicators:
Partnership
on Measuring ICT for Development, s. 7-8, 16, http://www.itu.int/en/ITU-D/Statistics/Documents/coreindicators/Core-List-of-Indicators_March2016.pdf (02.08.2017). 38 https://unstats.un.org/unsd/trade/taskforce/ (02.08.2017). 39 The OECD Model Survey on ICT Usage by Businesses 2nd Revision, OECD 2015, s. 24. 40 In search…, op. cit.
Sylwia Talar 24 dok?adnych danych na ten temat z oficjalnych ?róde? i w tej sytuacji pozostaj?
?ród?a prywatne41.
Pomimo cz?sto wyra?anego pesymizmu, nadal jednak podejmowane s? kolejne inicjatywy. W 2016 r. organizacje:
UPU (Universal Postal Union), WTO
OECD uruchomi?y pod auspicjami TFITS wspólny
wspó?pracy nad pomiarem transakcji transgranicznego handlu online ??cz?cy specjalistów ze strony rz?dowej, organizacji mi?dzynarodowych i sektora prywatnego42.
harmonogram
doprowadzi?
do uzyskania zadowalaj?cych statystyk dla e-commerce.
pierwszym etapie OECD ma przygo-towa? propozycje i konkretne rekomendacje w tym obszarze i poddanie ich dyskusji na spotka-niu Grupy roboczej
handlu i inwestycji (Trade and
Investment
Working Group) w ramach G20
r. Nast?pnie,
uwzgl?dnienie
opracowanie
projektu podr?cznika zawieraj?cego m.in.: definicj? i
typologi? handlu cyfrowego (Handbook on Digital Trade), który zostanie poddany pod
dyskusj? jesieni?
2018 r. na spotkaniu TFITS. Po poprawkach b?d?cych jej wynikiem planowane jest jeszcze przeprowadzenie globalnych kon-sultacji i ostatecznie zatwierdzenie Bia?ej Ksi?gi w 2019 r. na spotkaniu Komisji ds. Statystyki ONZ43. Skuteczna realizacja tych planów
gdy? w?ród zak?a-danych rozwi?zań znajduje si? tak?e wykorzystanie statystyk bilansu p?atniczego.
Zakończenie Rewolucja
si? ?ród?em
zwi?zanych
badaniem zachodz?cych zmian, istoty
powstaj?cych
gospodarce
?wiatowej oraz ich skutków
w sferze spo?eczno-ekonomicznej. Dzia?alno?? gospodarcza, a
w tym handel w coraz wi?kszym stopniu podlega
elektronizacji i wirtualizacji. Handel elektroniczny prowa-dzony
dzia?aj?cej
identyfikowa? oraz
klasyfikowa?
tradycyjnych
podzia?ów
zagraniczny.
Ró?norodno?? mo?liwych
cross-border
e-commerce,
zaprezentowana
artyku?u, stanowi powa?ne wyzwanie dla wyznaczenia na gruncie teoretycznym zakresu i jednoznaczne-go zdefiniowania tego zjawiska. Chc?c jednak bada? transgraniczny handel elektroniczny nale-?y systematycznie gromadzi? dane statystyczne, co
zastosowania
ujednoliconego
po-dej?cia i metodologii.
Dotychczasowe wysi?ki organizacji mi?dzynarodowych
tym kierunku s?
nieskuteczne
wypracowano
wspólnej przyj?tej
cross-border
e-commerce, a nawet definicji e-commerce. Przek?ada si? to na niedostatek powszechnie dost?p-nych,
wiarygodnych,
porównywalnych
mi?dzynarodowo
oficjalnych
statystycznych, zw?aszcza wskazuj?cych na warto?? transakcji. Skutkuje to powa?nymi problemami w mierze-niu skali i specyfiki
transgranicznego
handlu online oraz jego wp?ywu na wspó?czesny
handel mi?dzynarodowy.
odpowiedniego
oficjalnych
w tym obszarze
stopniu rekompensuj?
prowadzone
jednak wystarczaj?ce,
odpowiedniej
transparentno?ci
pe?ni zast?pi? statystyki ze ?róde? publicznych.
Pomimo dotychczasowej nieskuteczno?ci
dzia?ań organizacji mi?dzynarodowych i
wbrew trudno?ciom
wynikaj?cym
dynamicznego i
charakteru
cross-border
e-commerce, nadal
mi?dzynarodowym
realizowane s?
inicjatywy
wypracowanie wspólnych
definicyjnych
metodologicznych. Mo?na
oczekiwa?,
41 Measuring electronic commerce, OCDE/GD(97)185, OECD 1997, s. 3.
42 Measuring digital trade: towards a conceptual framework, OECD 2017. 43 Ibidem, s. 15.
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 25 problemy z identyfikacj? wymiaru znaczeniowego i ilo?ciowego transgranicznego handlu elek-tronicznego zostan? jednak w przysz?o?ci rozwi?zane.
Literatura 1. Aid
Glance 2017.
Inclusiveness
Connectivity
for Sustainable Development, WTO, OECD 2017 2. Asia-Pacific
Investment
Developments, ES-CAP 2016 3. Biblia e-biznesu 2. Nowy testament, red. M. Dutko, One Press, Helion, Gliwice 2016 4. Chaffey D., E-business and e-commerce management: strategy, implementation and prac-tice, Pearson Education Limited 2009 5. China
E-Commerce
Marketplace
2016, https://www.marketplacepulse.com/stats/china-ecommerce/china-cross-border-e-commerce-sales-61 (02.08.2017) 6. China
2016, https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cn/Documents/cip/deloitte-cn-cip-china-online-retail-market-report-en-170123.pdf (02.08.2017) 7. Core list
of indicators: March 2016 version,
Partnership on Measuring ICT for Develop-ment,
http://www.itu.int/en/ITU-D/Statistics/Documents/coreindicators/Core-List-of-Indicators_March2016.pdf (02.08.2017) 8. Cross
e-commerce.
zagro?enie?
http://poczta-polska.pl/hermes/uploads/2017/01/raport-cbec-23.01.2017.pdf (02.08.2017) 9. Cross-Border Ecommerce 2017:
A Country-by-Country Look at Consumer Behavior and Trends,
https://www.emarketer.com/Report/Cross-Border-Ecommerce-2017-Country-by-Country-Look-Consumer-Behavior-Trends/.08.2017) 10. Cross-border
E-commerce
Barometer,
2016, https://www.ecommerce-europe.eu/app/uploads/2016/07/Research-Report-Cross-Border-E-commerce-Barometer-2016-FINAL.pdf (02.08.2017) 11. Cross-Border
E-Commerce
2010, https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwj8wujh9M7VAhXBVRQKHXVbBPoQFggrMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.ipc.be%2F-%2Fmedia%2FDocuments%2FPUBLIC%2FMarkets%2FIPC-Cross-Border-E-Commerce-Report.ashx&usg=AFQjCNGn3eJIbNbjc0wBlv8eA8jFnszR9Q (02.08.2017) 12. Cross-border
e-commerce
https://www.ipc.be/en/knowledge-centre/e-commerce/cross-border-e-commerce-shopper-survey (02.08.2017) 13. Digital
globalization:
2016, http://www.mckinsey.com/business-functions/digital-mckinsey/our-insights/digital-globalization-the-new-era-of-global-flows (02.08.2017) 14. Digital Trade in the U.S. and Global Economies, Part 2, USITC, Washington 2014 15. Forrester
Cross-Border
(Global), 2017 https://www.forrester.com/report/Forrester+Data+Online+CrossBorder+Retail+Forecast+2017+To+2022+Global/-/E-RES.08.2017) 16. Guide to Measuring the Information Society, OECD 2011 17. GUS,
Sprawozdanie
wykorzystaniu
technologii
informacyjno-telekomunikacyjnych
w przedsi?biorstwach
Warszawa, http://form.stat.gov.pl/formularze/2014/passive/SSI-01.pdf (02.08.2017). 18. https://unstats.un.org/unsd/trade/taskforce/ (02.08.2017)
Sylwia Talar 26 19. IMRG X-border Trading Guide 2013. International Developments in e-Commerce, IMRG 2013, https://www.imrg.org/uploads/media/report_download/8c742d315da4c382fcde96d8ac4be018b5582.pdf?st (02.08.2017) 20. In search of cross-border e-commerce trade data, UNCTAD 2016 21. International Merchandise Trade Statistics: Concepts and Definitions 2010, UNSD 2011 22. McDermott
opportunities
cross-border
ecommerce, Payvision
http://www.payvision.com/cross-border-ecommerce-report-survey-.2017) 23. Measuring digital trade: towards a conceptual framework, OECD 2017 24. Measuring digital
conceptual
framework,
STD/CSSP/WPTGS(2017)3, OECD 2017 25. Measuring electronic commerce, OCDE/GD(97)185, OECD 1997 26. Measuring the Digital Economy: A New Perspective, OECD 2014 27. Methodological
statistics
Information
e-commerce in enterprises. Survey year 2017, Eurostat 2016 28. Methodological manual for statistics on the Information Society. ICT usage by households and individual. Survey year 2016, Eurostat 2016.
29. OECD Glossary of Statistical Terms, OECD 2008 30. OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2001: Towards a Knowledge-based Economy, OECD Publishing, Paris 2001 31. PayPal
Cross-Border
Consumer. Research
Report, PayPal
Inc. 2016,
https://www.paypalobjects.com/digitalassets/c/website/marketing/global/shared/global/media-resources/documents/passport-citation.pdf (02.08.2017) 32. Principles of e-commerce delivery prices, Copenhagen Economics 2016 33. Provision of two online consumer surveys as support and evidence base to a Commission study: Identifying the main
cross-border obstacles to the Digital Single Market and where they matter most. Final Report, European Commission, GfK, Belgia 2015 34. Rifkin J., Wiek dost?pu, Wydawnictwo Dolno?l?skie, Wroc?aw 2003 35. Statista,
https://www.statista.com/statistics/348108/cross-border-e-commerce-usage-worldwide/ (02.08.2017) 36. Talar
,,Wspó?czesna
Gospodarka” 2016, nr 3 37. The 21st
spice trade a guide
the cross-border e-commerce opportunity,
2016, http://www.dhl.com/content/dam/Campaigns/Express_Campaigns/Local_Campaigns/apem/express_campaign_spice_trade_apem_en.pdf (02.08.2017) 38. The OECD Model Survey on ICT Usage by Businesses 2nd Revision, OECD 2015 39. The
E-commerce
Superpower,
2011, https://www.bcgperspectives.com/content/articles/retail_consumer_products_worlds_next_ecommerce_superpower/?chapter=4 (02.08.2017) 40. WTO, https://www.wto.org/english/tratop_e/ecom_e/wkprog_e.htm (30.07.2017)
Cross-border e-commerce – problemy identyfikacji i pomiaru 27 CROSS-BORDER E-COMMERCE – PROBLEMS IN IDENTIFICATION AND MEASUREMENT
Summary Cross-border
e-commerce
relatively
phenomenon in
contemporary world economy and very little examined. The aim of
this paper is to specify and charac-terize basic problems for the cross-border e-commerce research. It was carried out a wide literature
including methodological
studies, reports
statistics.
The problems with definition of the cross-border e-commerce
notion were
studied, as well as the scope of official statistics and private sources of data in this area. The finding is that the studies of cross-border e-commerce are currently faced with serious problems of fun-damental nature, which are identification of meaning and quantitative dimension
of this phenomenon. Keywords:
cross-border e-commerce,
electronic trade, international trade, interna-tional statistics dr Sylwia Talar Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydzia? Ekonomii ul. 1 Maja 50, 40-287 Katowice sylwia.talar@ue.katowice.pl
ArticleFull-text availableJan 2016Jan 2016D ChaffeyManagementChaffey D., E-business and e-commerce management: strategy, implementation and practice, Pearson Education Limited 2009
E-Commerce
Marketplace
https://www.marketplacepulse.com/stats/china-ecommerce/china-cross-border-ecommerce-sales-61 (02.08.2017)
https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cn/Documents/cip/deloitte-cn-cip-chinaonline-retail-market-report-en-170123.pdf (02.08.2017)Jan 2017Cross Border E-CommerceCross border e-commerce. Szansa czy zagro?enie? Poczta Polska 2017, http://pocztapolska.pl/hermes/uploads/2017/01/raport-cbec-23.01.2017.pdf (02.08.2017)Jan 20178Cross-Border EcommerceCross-Border Ecommerce 2017: A Country-by-Country Look at Consumer Behavior and
Trends, eMarketer 2017, https://www.emarketer.com/Report/Cross-Border-Ecommerce2017-Country-by-Country-Look-Consumer-Behavior-Trends/.08.2017)Jan 2016Commerce-ReportCommerce-Report.ashx&usg=AFQjCNGn3eJIbNbjc0wBlv8eA8jFnszR9Q (02.08.2017)
12. Cross-border
e-commerce
https://www.ipc.be/en/knowledge-centre/e-commerce/cross-border-e-commerce-shoppersurvey (02.08.2017)Jan 20172022Report Forrester DataForrester Data Report: Online Cross-Border Retail Forecast, 2017 To 2022 (Global),
https://www.forrester.com/report/Forrester+Data+Online+CrossBorder+Retail+Forecast+
2017+To+2022+Global/-/E-RES.08.2017)Jan 2013Imrg X-Border Trading GuideIMRG X-border Trading Guide 2013. International Developments in e-Commerce, IMRG
https://www.imrg.org/uploads/media/report_download/8c742d315da4c382fc
de96d8ac4be018b5582.pdf?st (02.08.2017)Jan 2016K McdermottMcDermott K., Key business drivers and opportunities in cross-border ecommerce,
Payvision BV 2016, http://www.payvision.com/cross-border-ecommerce-report-survey.2017)Jan 2017WPTGSMeasuring digital trade: towards a conceptual framework, STD/CSSP/WPTGS(2017)3,
OECD 2017Jan 2001OECD Science, Technology and Industry ScoreboardOECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2001: Towards a Knowledge-based
Economy, OECD Publishing, Paris 2001Show moreArticleNovember 2016Dzia?ania Unii Europejskiej ukierunkowane na popraw? konkurencyjno?ci jej gospodarki cyfrowej wymagaj? wi?kszej skuteczno?ci. Celem artyku?u jest odpowied? na pytanie czy UE w?a?ciwie identyfikuje bariery w wykorzystaniu ICTs na swoim rynku. Przeprowadzono analiz? wyników badań UE w obszarze transgranicznego handlu online (e-commerce) i okre?lono po??dane kierunki ich rozwoju. Wskazano na... [Show full abstract]ArticleJanuary 2013STRESZCZENIE Niniejsze opracowanie stanowi przyczynek do badań nad szeroko rozumianymi ekono-micznymi skutkami Internetu. Celem g?ównym jest usystematyzowanie wiedzy w zakre-sie wp?ywu wykorzystania Internetu na gospodark? poprzez wydzielenie obszarów jego oddzia?ywania i wyja?nienie charakteru wywo?ywanych skutków. Badania potwierdzaj? wp?yw globalnej sieci na tworzenie zupe?nie nowych... [Show full abstract]ChapterJanuary 2016Przedmiotem niniejszego badania s? koncepcje i inicjatywy polityczne na szczeblu europejskim z punktu widzenia obecno?ci w nich problemu konkurencyjno?ci. Celem jest ustalenie od kiedy problematyka konkurencyjno?ci znalaz?a si? w kr?gu zainteresowania politycznego UE oraz jakie miejsce zajmuje konkurencyjno?? w?ród nadrz?dnych celów polityki gospodarczej kszta?towanej na szczeblu europejskim i... [Show full abstract]ChapterSeptember 2017Last Updated: 21 Mar 18}

我要回帖

更多关于 on1 raw 的文章

更多推荐

版权声明:文章内容来源于网络,版权归原作者所有,如有侵权请点击这里与我们联系,我们将及时删除。

点击添加站长微信